A kaktuszflk (Cactaceae) csaldja mintegy 2000 fajt foglal magba. Fajai Amerika trpusi, szubtrpusi sivatagos vagy szraz hegyvidki terleteirl szrmaznak. Pozsgs (trzsszukkulens) nvnyek. A magkezdemny s a mag szervezdse, valamint a betalain vegyletek elfordulsa alapjn a Phytolaccaceae csalddal llnak kzelebbi rokonsgban.
Megismersk
Az indinok mr legalbb 9000 ve eszik a fgekaktuszok termst (tuna, kaktuszfge, indin fge). Az Amerikban jrt els utazk nem sokat foglalkoztak a kaktuszflkkel; a trtnelem eltti idk nvnyrisainak maradvnynak tekintettk ket. Miutn a szerzetesek eltanultk a bennszlttektl, hogyan tehetik fogyaszthatv a kaktuszfgt, a XVI. szzad vgn mr eurpai kolostorkertekben is termesztettk; a gymlcs levt festsre is hasznltk. A tunnak Matthiolus olasz botanikus adott nevet: 1655-ben megjelent fvszknyvben emlti elszr Opuntia nven.
Feltevsek szerint a kaktuszok sei lombleveles, tvises cserjk voltak. Erre a valsznsthet si alapra a Peireskia nemzetsg pozsgs level, tvises cserji hasonltanak a leginkbb. Ezek maghza ma is fels lls, virgjaik pedig szabad szirmak, mint amilyenek az si fajok lehetett.
Mivel egy si nemzetsgk (Rhipsalis) tagjai Afrikban s Indiban is shonosak, valsznsthet, hogy kialakulsuk mintegy 100–120 milli ve kezddhetett el, amikor ezek a kontinensek mg sszefggtek. Ezt tmasztja al az a tny is, hogy szervezetk felptsben tbb, az si fenyflkkel rokon elemet is tallhatunk (spirlos testfelpts, szklerenchima-vz). Az afrikai s zsiai rhipsalisok nem szukkulensek, ezrt valsznsthet, hogy sok szempontbl hasonlthatnak a kaktuszok seire. Felttelezhetjk, hogy az „skaktusz” szubtrpusi ghajlat lakja volt, csupn a geomorfolgiai tagoltsg eredmnyekpp alakthatott ki pozsgs letformt – Afrikban az ghajlatvltozs hatsra nem a rhipsalisok, hanem a kutyatejflk (Euphorbiacae) vltak trzsszukkulensekk.
A trzsszukkulens kaktuszok kialakulsa feltehetleg mintegy 60–70 milli ve kezddtt el, amikor Amerika nyugati partvidkn felgyrdtek a Kordillerk hegylncai, s elfogtk az est a bels felfldek ell. Az gy kialakul nagy flsivatagokon a nvnyfajok egy rsze kipusztult, msok pedig alkalmazkodtak a krlmnyek vltozshoz. Ahogy mr a pozsgs levelek fellete is tl nagy volt, tl sok vizet prologtatott el, a kaktuszok valamennyi lettevkenysgket a trzsbe helyeztk t, abba pltek be zld szntesteik is. Leveleiktl megszabadultak: br egyes fajok fiatal hajtsaikon mg pozsgs, fenytszer levlkket nvesztenek, ezek az els szrazabb idszakban leszradnak, s nem nnek ki jra. A vztrols szerept is a szr vette t: ez alakult pozsgss.
Elterjedsk
Amerika hatalmas kontinens, a kaktuszok gy a legklnbzbb ghajlat terleteken lnek. Vegetcijuk szaki hatra az szaki szlessg 48–50 tjkn van (lsd: a Tlll kaktuszok c. cikket), igazi hazjuk azonban csak az USA dlnyugati llamaiban kezddik. Arizona, j-Mexik, Texas s Kalifornia ghajlata sivatagi, flsivatagi. Itt a tmegesen elfordul fgekaktusz-flk mellett Echinocereusok, Escobarik, valamint nhny Mammillaria, Coryphantha faj s a saguaro (Carnegia gigantea) l. Ehhez a znhoz csatlakozik dlrl a Mexiki-magasfld, ahol a kaktuszoknak igen sok faja egyenknt is nagy egyedszmmal fordul el. E hegyes, vulkanikus terleten l a Mammillaria s a Coryphantha nemzetsgek zme. Mexik szaki llamai: Sonora, Chihuahua, Sinaloa, Coahuila s Durango terletnek nagy rsze szraz sivatag, mg Kzp-Mexik: Zacatecas, San Louis Potos s Tamaulipas llamok klmja tmeneti. Az USA dli llamaiban s Mexikban szmos kzkedvelt, de nehezen nevelhet s nehezen tarthat kaktusz l: Lophophora, Pelechyphora (Encephalocarpus), Astrophytum, Ariocarpus, Turbinicarpus stb. Mexik Kzp-Amerikval hatros rszeinek klmja meleg, trpusi: ez a Rhipsalis, Epiphyllum, Peireskia fajok s egyes cereoid nemzetsgek hazja. Kzp-Amerika az n. "szrazfldi-hdbl" s a szigetvilgbl (Antillk-Bahama) ll. A trpusi vbe esik, de fggleges tagoltsga miatt klmja vltozatos. Ezeken a tengerparti terleteken egszen Kolumbiig s Venezuelig fleg Melocactus fajok tenysznek.
Brazliban fleg a dlkeleten hegyekkel hatrolt fennskok risi fves mezin nnek kaktuszok. Az orszg meleg, nedves rszein, a trpusi higrofil krlmnyek kztt sok az erdei, fn lak kaktuszfaj (Epiphyllum, Epiphyllopsis, Erythrorhipsalis, Rhipsalis). szak-Brazliban Arrojadoa, dlen Brazilicactus, Eriocactus, Echilopsis fajok lnek. Dl-Amerikban a kaktuszok msik hatalmas hazja Argentna. A klmaviszonyok ott is eltrek. Az argentnai lhelyekrl (La Quiaca, Jujuy, Huamahuaca, Salta, Tucuman, Catamarca, Andalgal, San Louis, Cordoba, Mendoza, Cabo Raso stb.) sok adatunk van. Nemcsak Argentnban, de az Andok nyugati oldaln, a Csendes-cen partvidkn (Chilben s Peruban) is sok a kaktusz. Tbb jellegzetes faj, illetve nemzetsg csak itt fordul el. Ezen a terleten sivatagi, st "hvs sivatagi" az ghajlat. Tipikusan perui nemzetsgek az Arequipa, Azureocereus, Gymnocereus, Eulychnia, Espostoa, Haageocereus, Matucana, Horridocactus. Chilben lk: Neochilenia, Horridocactus, Neoporteria, Eriosyce, Islaya, Copiapoa. Sok kaktuszfaj honos Bolviban is. Klnsen sok kaktusz l a Kordillerk kt vonulata kztti Bolviai-magasfldn, az Altiplann, amelynek kaktusz-vegetcija szak-Argentnhoz hasonlt: Lobivia, Mediolobivia, Rebutia (Aylostera), Cleistocactus, Gymnocalycium fajok lnek itt. Tbb orszban (Uruguay, Brazlia, Argentna, stb.) is elterjedt gyjtnemzetsg (amely ma mr tartalmazza a Notocactus nemzetsget is) a Parodia. Dl-Ameriktl tvolabb, a Csendes-cenban fekv Galpagos-szigetek flrja s faunja is sajtsgos: itt is egyarnt lnek fge- s oszlopkaktuszok.
A kaktuszok tbbsge (pl. a fn lakk vagy egyes, kimondottan meszes sziklkon honos fajok kivtelvel) a kiss savany, nem tl meszes, de mindenkpp j vztereszt talajt kedveli. Tzegbe fleg a fn lak fajokat clszer ltetni. A tbb hnapos nyugalmi idszakban (ez ltalban a tl) vizet egyltaln nem ignyelnek.
A kaktuszok llati krtevi tbben vannak, de a gombk veszlyesebbek.
llati krtevk:
* takcsatka ("vrspk")
* tripsz
* gykrtet
* pajzstet
* levltet
* bbortet
* vndorpajzstet (gyapjastet)
* gykrfonlfreg
Gombakrtevk:
* fitoftrk (Phytophtora omnivora, Ph. parasitica stb.)
* fuzrium (Fusarium oxysporium f. opuntiarum)
* botritisz (Botrytis cinerea)
Felptsk [szerkeszts]
Alakjuk vltozatos: szruk oszlop, henger, gmb vagy korong alak is lehet; gyakran prnkat alkotva nvekednek. Levlalapjaik levlprnkk (podarium) alakultak, s bordaszer sorokba rendezdnek; ezeken fejldnek a tvisekk vagy szrkk mdosult levlkezdemnyek. Az oldalhajtsok helyett gyakran rgyszemlcseik vannak (a rgyszemlcs avagy areola a kaktuszok testn hnaljrgyek mdosulsval keletkezett kiemelkeds, amelynek cscsn serteszer szrpamacs tallhat). Mivel a klorofillt tartalmaz zld sz
|