Kvetkez 10 cikk | Elz 10 cikk |
Kaktuszok gondozsa |
|
|
A kaktuszok gondozsa
A kaktuszok gondozsnak nagyon fontos szempontja a nvny elhelyezse, klnleges, eltr tli s nyri ignyeik miatt. A legjobb hely szmukra a tlen enyhn fthet veghz vagy fliastor, amelyben tlen s nyron ugyanazon a helyen tarthatjuk nvnyeinket. Egszsges fejldskhz s virgzsukhoz napi nhny rs napstst minden faj ignyel, amelyet szobban ltalban nem tudunk biztostani. Nyron tarthatjuk ket szabadban is, estl vdett helyen, de megfelel lehet egy dli vagy nyugati fekvs ablakprkny is. Ilyenkor msfl – kthetenknt ntzzk ket, de jobb, ha nem a naptr mdszert kvetjk, hanem azt az elvet, hogy a nvnyek talajnak a kt ntzs kztt teljesen ki kell szradni. Ez tavasszal s sszel lnyegesen hosszabb id alatt kvetkezik be, mint a nyri knikulk idejn. A kaktuszok fejldsi idszaka mrcius vgtl oktber kzepig tar. Ekkor nvekednek s virgoznak. A virgzs ideje fajtl fgg, legtbbjk kora tavasszal s tavasszal bontja virgait, nyron kevesebb s nhny faj sszel. Elfordulnak folyamatosan virgzk is s olyanok, amelyek az v sorn tbb hullmban bontjk szirmaikat.
sszel, a napfny mennyisgnek s a hmrsklet cskkensvel fokozatosan kell cskkenteni az ntzsek gyakorisgt, majd oktber elejn rkezik el az utols ntzs ideje. A szabadban tartott nvnyeket ilyenkor felttlenl fagytl vdett helyre kll vinnnk. Ideli az 5-10 0C hmrsklet, minl vilgosabb elhelyezs. Tlen elviselik a teljesen stt helyet is, nagyon fontos azonban az emltett hmrsklet s az ntzs teljes mellzse egszen tavaszig. Ez a virgzs felttele. A sttben teleltetett kaktuszokkal azonban tavasszal nagyon vatosan kell bnni, a telelhelyrl val kihordsnl nem szabad hirtelen ers fnyre kerlnik, hanem csak tbb hetes, fokozatos szoktatssal. Jl bevlt mdszer a paprral trtn rnykols.
J idjrs esetn a kaktuszok prilis elejn fejldsnek indulnak, de a bimbk ltvnyos fejldse mr februr-mrcius megfigyelhet, klnsen a vilgos helyen teleltetett nvnyeken. Az els gyenge ntzs ideje egy verfnyes, kora prilisi nap. Ilyenkor kezdhetjk meg a cserepket kintt nvnyek tltetst is. Talajuk megfelelen laza, vztereszt, homokos, kavicsos legyen, viszonylag tpanyag ds, a legtbb fajnl enyhn savas, legfeljebb enyhn lgos kmhats. tltets utn nhny napig ne ntzzk a kaktuszokat, amg a gykerek srlsei behegednek.
A kaktuszok leggyakoribb krtevi a gombabetegsgek, a takcsatkk, s gyapjas, valamint gykrtetvek. A gombabetegsgek ellen a tlntzs elkerlsvel, valamint a nvnyhz szellztetsvel vdekezznk. Megelzshez ajnlott valamely ismert, felszvd gombalszer (Zineb, Fundazol, Orthocid) alkalmazsa az els s az utols ntzsnl, valamint a fejldsi idszakban egy-kt alkalommal. Hasznlhatk permetezsre, illetve ntzvzbe keverve. A permetlhez midig hasznljunk nedvestszert is. A takcsatkk klnsen a nyri knikulban tmad szvk krtevk, npies nevk vrspk. Az atkal permetezszerrel vdekezhetnk ellenk. A gyapjas s gykrtetvek fehr, vattaszer kpzdmnybe rejtzve jelennek meg nvnyeink testn, illetve gykerein, rendkvl veszlyesek s alattomosak. Megelzshez ajnlott a fejldsi idszakban nhny alkalommal Zolone vagy Bi-58 nev szerekkel permetezni, illetve ezek 1 ezrelkes oldatval ntzni. Fertzs esetn a kezels egy-kt hetenknt egyms utn hromszor rdemes megismtelni. Kevesebb nvny esetn megolds a nvnyek testnek s gykernek lemossa kliszappanos vzzel vagy denaturlt szesszel.
A fent lert tancsok a legtbb gmb-s oszlopkaktusznl j eredmnnyel alkalmazhat. Egyes fajoknak azonban lehetnek specilis ignyeik, illetve a fentieknl lnyegesen nagyobb trkpessgk is.
|
Kvetkez 10 cikk | Elz 10 cikk |
|